Haber

Güney ABD’de Tehlikeli Sıcak Hava Dalgası Etkisi Hissediliyor

ABD’nin güneyini vuran ve en çok Teksas, Florida ve Güneybatı ABD’yi etkisi altına alan tehlikeli sıcak hava dalgası etkisini hissettiriyor.

New York Times’a göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 100 milyondan fazla kişiye şu anda çok yüksek sıcaklık uyarıları ve sıcaklık önerileri veriliyor.

Bu hafta sonu başta Teksas ve Nevada gibi güney ve batı eyaletleri ile Idaho ve Oregon olmak üzere 45 bölgede rekor sıcaklıkların görüleceği iddia ediliyor. Arka arkaya üç gün, Las Vegas’ta sıcaklıklar 46 santigrat dereceye ulaşabilir. Bu seviyedeki sıcaklıklara daha önce yalnızca bir kez, 2005’te ulaşılmıştı. Phoenix’te sıcaklıklar, geçen hafta Cuma gününe kadar geçen 15 günlük süre boyunca her gün 43 santigrat derecenin üzerinde seyretti.

New York Times’a göre, Amerikalıların yaklaşık yüzde 70’i önümüzdeki hafta sıcaklıkların 32 santigrat dereceye veya üzerine çıkacağını görecek; 55 milyondan fazla insan 38 santigrat derece veya daha yüksek sıcaklıklara maruz kalacak.

Teksas’ta elektrik talebi, Salı günü evlerin ve işyerlerinin şiddetli sıcak hava dalgasından kaçmak için klimaları açmasıyla iki gün üst üste rekor kırdı. 26 milyondan fazla müşterinin şebekesini işleten ve eyaletin elektrik yükünün yaklaşık yüzde 90’ını oluşturan Teksas Elektrik Güvenilirlik Kurulu (ERCOT), artan talebi karşılamak için yeterli kaynağa sahip olduğunu söyledi.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Dallas’tan bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu