Haber

Özgür Özel “namus sözünü” unuttu, milletvekilleri tepki gösterdi

Ön seçim sözü veren CHP Genel Başkanı Özgür Özel; İzmir, Çankaya, Kadıköy gibi yerlerde ön seçim yapılmadan aday göstermesi partide rahatsızlık yarattı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, rahatsızlıklarını dile getiren milletvekilleri, onların “hariç tutulduğunu”söylenmiş.

Yerel seçim adaylarını haftalık parti meclisi toplantılarıyla açıklayan CHP’li bazı milletvekilleri, aday seçme tekniği konusunda yönetimi eleştiriyor.

“Tabii ki tepki olacaktır”

Parti yönetimi ise ön seçimle ilgili eleştirilere karşı partinin örgütün kontrolünde ön seçim yaptığı ve seçim sonucunda adayı doğrudan açıkladığı Giresun ve Zonguldak gibi illeri hatırlatıyor. İzmir gibi yerler için kadroda hem aday sayısının hem de üye sayısının fazla olması dikkat çekiyor. Partililer, örgütün kontrolünde, çok aday ve çok üyeli bir ön seçim yapmanın zor olacağını belirtti. “Seçim için zamanımız kısıtlı. Ancak her bölgede aday gösterilirken kuruluşun görüşü dikkate alınıyor, kamuoyu araştırmaları dikkate alınıyor ve ona göre karar veriliyor.”diyor.

Öte yandan kadro, aday gösterilen isimlere ve yeniden aday yapılmadığı için partiden istifa ederek bağımsız adaylığını açıklayanlara yönelik eleştirilere de yanıt verdi. “Yerel seçimlerde her zaman kırgınlıklar ve eleştiriler oluyor.” Yorum yapıyor. Aday göstermelerde “objektif kriterlerin kullanıldığı”nı vurgulayan partililer, “Aday gösterilmeyenlerden elbette tepki gelecektir. Ancak adaylık duyuruları; saha çalışmaları sonucunda partinin yetkili organlarına gelir.” çalışmalar, kamuoyu yoklamaları ve anketler. Parti meclisi bu çalışmaları inceleyip değerlendirir ve sonucunda aday açıklanır. Her adaylık ilanı, tüzükteki yetkili organların filtresinden geçirilir. “Bizim adaylarımızın Açıklanan adaylar kendi bölgelerinde kazanacak adaylar ve başarılı olacağımıza inanıyoruz.”

ÖZGÜR ÖZEL ONUR SÖZÜ VERDİ

‘Yüzyılın değişimi’ sloganıyla CHP Genel Başkanı seçilen Özgür Özel, şeref sözü verdi ve adayların ön seçimle seçileceğinin sözünü verdi. Bir hafta içinde sözünden dönen Özel, “Ön seçim yaparsak adayın belirlenmesine 54 gün kaldı.”söz konusu.

KAYNAK: CUMHURİYET GAZETESİ

haber-emirgazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu