Yaşam

Google… MİLYONLARCA GMAIL HESABINI SİLECEK!… RİSK ALTINDA MISINIZ?..

Google’ın aktif olmayan kullanıcılarla ilgili kurallarını değiştirmesi nedeniyle milyonlarca Gmail hesabı Aralık ayından itibaren silinecek.

Üç haftadan itibaren iki yıldan uzun süredir kullanılmayan tüm Gmail hesapları silinecek.

Yakın zamanda aktif olmayan Google Drive, Dokümanlar, Takvim, Meet ve Google Fotoğraflar hesapları tüm içerikleriyle birlikte silinecek.

Kullanıcılar bilgilendirilecek

Silinme riski taşıyan hesaplara, kaldırılmalarından önceki aylarda çok sayıda bildirim gönderildi.

Google, etkin olmayan hesapların bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmesi ve spam veya diğer kötü amaçlı içerik için kullanılması riskini azaltmak için bu değişikliğin gerekli olduğunu söylüyor.

Her iki yılda bir giriş yapmanız yeterlidir.

İlk olarak mayıs ayında duyurulan silme süreci, ücretsiz denemelere erişim için kullanılan ve daha sonra bir daha hiç kullanılmayan hesaplar için oluşturulan hesaplarla başlayacak.

Hesabınızın süresinin dolmak üzere olduğundan endişeleniyorsanız tek yapmanız gereken, hesabınızı aktif tutmak için iki yılda bir giriş yapmaktır.

Google, e-posta okumak, YouTube videosu izlemek veya Google’da arama yapmak gibi etkinliklerin bir hesabın silinmesini önlemek için yeterli olacağını söylüyor.

Resimleri bir Google Fotoğraflar hesabında saklıyorsanız fotoğraflarınızın kalıcı olarak silinmesini önlemek için hizmette farklı şekilde oturum açmanız gerekir.

Haber akışları veya uygulamalar gibi hizmetlere Gmail hesapları üzerinden aktif aboneliği olan kullanıcılar, silme işleminden etkilenmeyecektir.

Ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Ruth Kricheli, bu değişikliğin ‘kullanıcılarımızı spam, kimlik avı dolandırıcılığı ve hesap ele geçirme gibi güvenlik tehditlerinden korumak’ için gerekli olduğunu söylüyor.

Unutulan veya gözetimsiz hesapların ele geçirilme olasılığı, aktif olarak tutulan hesaplara göre çok daha yüksektir.

Bunun nedeni, Google tarafından yapılan dahili bir analize göre, eski hesapların genellikle eski veya yeniden kullanılan şifrelere dayanması ve iki faktörlü kimlik doğrulama kurulumuna sahip olma ihtimalinin on kat daha az olmasıdır.

Son analizler, saldırıya uğrayan Gmail hesaplarının darkweb’de 60 dolara satıldığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu